Awards Dinner. 1 – 5 – 21

b

Club Championships 2020 – 2021:
Men’s 1-5 Year Singles:  Barlett Memorial Cup Chris Godman  Runners-up:  AA Croy Memorial Salver Don Pidhirny   Bob Colthard
Most Improved 1-5 Year Player:  Ian Hermansson Trophy  Chris Littlewood
Women’s Open Singles:  Prestney Cup  Sherrie Cottle          Runner-up:  Owen Jones Cup  Bev Morel

Men’s Open Singles: Sir Heaton Rhodes Memorial Cup  Gary Lawson          Runner-up: Rys Morgan Memorial Cup   Stephen Ditfort
Women’s Pairs:  Tillman Salver Bev Morel   Sherrie Cottle       Runners-up: Noel McGregor Cup Fiona Frew  Angela Boyd

Men’s Pairs:  Norrie Memorial Trophy   Kelvin Scott   Gary Lawson        Runners-up: Harry Poole Memorial Cup   Stephen Ditfort   Ian Rule
 Women’s Triples: Parkinson Trophy Pam Phair   Mary Ann Johnstone   Emily Belton Runners-up: Rees Cup Fiona Frew   Sherrie Cottle   Joyce MvKinnel
Men’s Triples: Sandy Laing Memorial Salver Gary Lawson   Kelvin Scott   Nathan Glasson        Runners-up:  Russ Norris Trophy Stephen Ditfort   Liam Eathorne   Ian Rule
Women’s Fours:  Miller Rosebowl  Bev Morel   Sheryl McLean   Sherrie Cottle   Joyce McKinnel     Runners-up:  Stuart McIvor Cup   Pam Rowley   Fiona Frew   Lesley Campbell   Theresa Woodham
Men’s Fours:  Bonisch Memorial Cup    Stephen Ditfort   Liam Eathorne   Don Baker [substituting for Rodney Greaney]   Ian Rule   Runners-up:  Forrester’s Tavern Trophy Lance Pascoe   Kelvin Scott   Gary Lawson   Nathan Glasson 
Life Members Award (points accumulated through the season)     Men:   Gary Lawson     Women:   Mandy Boyd

Gold Star Holders.
5 Club Titles   Gold Star   Gary Lawson
5th Bar [30 Club Titles]   Bev Morel   

Prizegiving and Trophy List.
Elmwood Park Fours Ngaio Marsh Trophy:  Ray Hooper   Gary Lowe  June Smith   Peter Alty    Runners-up: Hatherly Salver Tim Sandrey   Roy Scott   Peter Duke   Ron Phair
President’s Triples: Not held
Handicap Singles:  Lowrey Rose Bowl: Glen Edlin     Runner-up: Ian Douglas Trophy: Peter Felton
Handicap Pairs:  Not completed
Keith Herbison Trophy [Drawn pairs] Peter Felton   June Smith     Joint runners-up: Pam Rowley   Velma Munsell     Allan Reid   Kevin White
James Egan Memorial Triples:  Kurt Geiger   Shirley Herd   Don Pidhirny         Runners-up: Gary Lowe   Neville Greenslade   Julia Hall
Veteran Pairs:  Ray Gay Cup Hugh Horn   Glen Edlin    Runners-up: Jack Huggins Memorial Trophy Perry Trevella   Julia Hall 
Tom Bell Trophy:   Jenny Brown
Gary Seear Trophy:   Not played 

Canterbury Centre Titles.
Winners:
Women’s singles:  Mandy Boyd
Women’s Pairs: Bev Morel   Sherrie Cottle  

O60 Fours: Bev Morel   Bruce Humphreys   Pam Rowley   Ray Hooper
Men’s triples: Gary Lawson   Kelvin Scott   Nathan Glasson 
Women’s triples: Mandy Boyd, Sheryl McLean and Angela Boyd
Men’s Div. 1 Sevens: Singles: K. Scott   Pairs: G. Lawson   N. Glasson   Fours: L. Pascoe   P. McKinnel   L. Eathorne  S. Ditfort
Men’s Watson Shield.  L. Eathorne    N. Glasson   I. Rule   P. McKinnel   B. Lyttle   N. Johnstone   S. Ditfort   K. Nicholson   J. Wagner   T. Sandrey   J.Wagner   R. Hooper

Runners-up:
Men’s pairs:  Nathan Glasson   Ricki Cook
Mixed fours: Rodney Greaney   Bev Morel   Bruce Humphreys   Theresa Woodham
New Zealand Club Title:
Men’s Sevens: Singles: K. Scott   Pairs: G. Lawson   N. Glasson   Fours: L. Pascoe   P. McKinnel   L. Eathorne  S. Ditfort
New Zealand  Representative:
Gary Lawson [Selected but games delayed]
New Zealand Titles:
Winners:
Mandy Boyd   Angela Boyd  [composite women’s fours team] Lance Pascoe [composite men’s pairs team]
Runners-up:
The Bowls3Five team. Gary Lawson   Mandy Boyd   Liam Eathorne   Kelvin Scott   Stephen Ditfort   Jan Shirley    Lance Pascoe   Nathan Glasson   Bev Morel
Kelvin Scott   Lance Pascoe [composite men’s fours team]
Canterbury Representatives:

Men:  Kelvin Scott   Lance Pascoe   Stephen Ditfort   Liam Eathorne
Women:   Mandy Boyd  Emily Robbins   Fiona Frew
Bowls Canterbury Interclub:
Winners: Men’s 7s Div. 1   Men’s 8s Div 1   Wom
en’s 8s Div 1
Runners-up:   Women’s 2/4s Div. 1